A betegklub módszertanilag ötvözi az önsegítő csoportokat a szakember által vezetett/moderált csoportokkal. Az önsegítő jelleg alapja, hogy azonos élethelyzetű emberek jönnek össze egymás kölcsönös segítésére. Társulásuk célja egy közös szükséglet, életbevágó probléma leküzdése, a kívánt személyes változás előidézése.
Fontos eszközei a szemtől szembeni interakciók és a tagok személyes felelősségének elfogadtatása, segíteni annak vállalását, valamint gyakorlati és érzelmi támogatást nyújtása. A gyakorlat azt mutatja, hogy sok esetben, ahol a jól felkészült szakember nem eredményes a klienssel, a hasonló helyzetben lévő „sorstárs” eredményt érhet el, jobban tud segíteni.
A cukorbeteg klub alapvető célja, hogy azoknak a betegeknek, akik krónikus betegséggel kell, hogy éljék az életüket, segítsünk:
Ez az önsegítő jelleg egészül ki a program keretében nyújtott speciális szolgáltatások biztosításával, valamint a professzionális szereplők részvételével. A kluboknak van előzetes tematikája, azonban fontosnak tartjuk, hogy ezek a tematikák a klubok megalakulását követően rugalmasan igazodjanak a tényleges klubtagok igényeihez, szükségleteihez és a csoport dinamikához is. A klubfoglalkozásokon a tematikus előadásoknak, beszélgetéseknek, ismeretszerzésnek épp úgy helye van, mint a kötetlen beszélgetéseknek, tapasztalatcseréknek, közös szabadidős programszervezéseknek.
Fontos kiemelni, hogy elsődlegesen primer és tercier prevenciós folyamatokat látunk el, gyógyítási tevékenységet nem végzünk, nem végezhetünk!