Pácienseknek
Szakrendelések
Események
Projektjeink (EFI)
Ügyeletek
Közérdekű adatok
Térítéses szolgáltatások
Kapcsolat
FőoldalÁltalános Interjú gyermek gasztroenterológusunkkal

Interjú gyermek gasztroenterológusunkkal

2024. 11. 22.

Hazánkban is egyre nő az ételallergia előfordulása gyermekek körében, illetve a hasi fájdalmakkal küzdő gyermekek aránya is nő – de a sort még sajnos lehetne folytatni. Ezért is mutatkozik egyre nagyobb igény a gyermek gasztroenterológiai szakrendelések iránt. Immár a Szent Margit Rendelőintézet Víziorgona utcai telephelyén is elérhető a szakrendelés, ahol Dr. Wilde Annamária fogadja a pácienseket, vele beszélgettünk a gasztroenterológiai problémákról és azok kezelési lehetőségeiről.

Interjú gyermek gasztroenterológusunkkal

Tapasztalata szerint napjainkban mi jelenti a legnagyobb problémát a gyermekeknél? 

Minden korosztályt érinthet a hasi fájdalom, mely hátterében állhat szervi és nem szervi ok is. Csecsemő és kisded korban sokszor felmerül az ételallergia, mely sokszor inkább étel okozta adverz reakció következménye, csak néhány százalékban felelős tényleges ételallergia a panaszokért.

Későbbi életkorban a hasi fájdalom mögött leggyakrabban nem szervi, ún. funkcionális ok szerepel, de itt is előfordulhat cöliákia, laktóz intolerancia és súlyosabb betegség is, mint például a gyulladásos bélbetegség.

Milyen ajánlással él a szakma a gyermekkori táplálkozással kapcsolatban? 

Az ételallergia megelőzésével kapcsolatban fontos, hogy lehetőleg az összes fő táplálék fehérje allergén - mint például a tej, tojás, búza, hal, olajos magvak, szója- kerüljön fokozatosan bevezetésre 1 éves kor előtt, még akkor is, ha a testvérnek ismert súlyos ételallergiája van. Amennyiben az étel allergénekkel a csecsemő szervezet a bélrendszer immunrendszerén át találkozik először kisebb mennyiségben, fokozatosan bevezetve a hozzátáplálás során, akkor ún. étel tolerancia, azaz ételhez való hozzászokás alakul ki az adott étel allergizáló fehérjével szemben. Így a szervezet azt „elfogadja”, megismeri és nem alakul ki az idegen fehérje ellen allergiás reakció.

Ha az allergizáló étel fehérjéjével a szervezet a tüdőn, a sérült ekcémás bőrön vagy egy éves kor után, viszonylag későn találkozik, csökken a tolerancia kialakulásának esélye. Az immunrendszer ilyenkor ezt az étel fehérjét idegenként azonosítva allergiás immunreakcióval válaszolhat, különböző bőr, légúti és gyomor-bélrendszeri tünetek alakulhatnak ki, súlyos esetben akár életet veszélyeztető anafilaxiás reakció is.

Természetesen, amennyiben ételallergia lehetősége felmerül, akkor a gyermek háziorvossal konzultálni kell, aki, ha szükségesnek ítéli, gyermek gasztroenterológiai rendelésre tovább irányítja a gyermeket.

Milyen esetekben várhatják a legkönnyebb és leggyorsabb javulást a kis páciensek és melyek a legkitartóbb odafigyelést igénylő betegségek? 

A javulás minden esetben egyén és betegség függő. A csecsemőkori tej- és tojásfehérje allergiát általában kisdedkorra kinövik a gyerekek, míg az olajos magvak fehérjéje elleni allergiás reakció egy életen át megmaradhat.

A cöliakia szintén életre szóló gluténmentes diétával jár, melyben a mai élelmiszeripari termékek széles választéka nagy segítséget nyújt.

Egyes betegségekre, mint a gyulladásos bélbetegségek oki terápia még nem áll rendelkezésre, ilyen esetekben a betegség aktivitásának szinten tartása, a szövődmények megelőzése a cél.

A gyakran előforduló ún. funkcionális hasi fájdalmak esetében, mely hátterében szervi ok nem áll, sokszor nem a hasi fájdalom megszüntetése a cél, hanem a megfelelő mindennapi életvitel zökkenőmentes beiktatása, az iskolai hiányzások redukálása, szociális reintegráció.

Abban az esetben, ha a gyermeket gasztroenterológushoz irányítják, milyen vizsgálatokra számíthat? 

A tüneteket a rendelésen részletesen átbeszéljük, a kórtörténet alapos felvétele és fizikális vizsgálat mellett laboratóriumi, képalkotó és eszközös vizsgálatok is segítik az esetleges betegség feltérképezését - mindezek alapján kezdjük el a szükséges étrendi módosításokat vagy kezelést.

A haspuffadás, hasi fájdalom, hasmenés hátterében tejcukor (laktóz) és gyümölcscukor (fruktóz) intolerancia is állhat, ezek diagnosztizálásában a hidrogén kilégzési teszt lehet segítségünkre. 

Gyermekkorban gyomor-bél tükrözéses, endoszkópiás vizsgálatokat jóval ritkábban végzünk, mint felnőttkorban. Ha mégis szükséges, megfelelő kivizsgálást követően gyermekgyógyászati centrumokban, altatásban történik a gyermekek tükrözéses vizsgálata.

Milyen szakterületekkel szokott együttműködni az egészségügy panasz megoldása érdekében? 

A betegellátás nálunk is csapatmunkában zajlik, így tudjuk a legmagasabb minőséggel segíteni a gyermekek és családjuk életét, hiszen a kettő szorosan összefügg.

Az említett laboratóriumi és radiológiai szakterületeken kívül jelentős szerepe van még a dietetikussal történő konzultációnak. A dietetikai megbeszélésre érdemes egy 3-5 napos étkezési és tüneti naplóval készülni, így a dietetikus már láthatja milyen ételek okozhatnak esetlegesen rejtett formában is panaszt. Sok esetben a különböző adalékanyagok, mesterséges édesítőszerek fogyasztása is puffadással, hasi fájdalommal, akár hasmenéssel is járhatnak. A dietetikussal egyénre szabottan, a család életébe is beilleszthetően tudnak a szülők és a gyermekek közösen megfelelő étrendi változtatásokat eszközölni.

Csecsemőkori székelési nehézség esetén a medencefenék izmainak összehangolt működésében a gyógytornásszal történő közös medencefenék terápia jelenthet megoldást. 

Kiemelt szerepe van a pszichológiai támogatásnak is. Tudományosan szempontból is egyre több bizonyíték támasztja alá a bélrendszer és agy közötti, két irányba ható kapcsolatot. A lelki tényezők jelentősen kihatnak a hangulatra, mely aztán a bélben, sőt ez egész testben meg tudja változtatni az egyes folyamatok agyban leképződő érzését. Ez azt jelenti, hogy akár természetes bélmozgásokat, bélfolyamatokat is fájdalmas reakcióként élhet meg az agy. Ugyanígy akár az egész testen megnövekedhet a nyomásra vagy fájdalomra adott válasz.

Pszichológus segíthet a stresszel való megküzdés technikáinak elsajátításában, illetve végezhet kognitív terápiát és a meditációt, mely ezt az „eltolódott” érzékelést agyi szinten is csökkenteni tudja.

Végül, de nem utolsó sorban, hogyan zajlik a gondozásba vett gyermek kezelése? 

A rendelés során elindul egy kivizsgálási, megfigyelési folyamata, mely utánkövetésére a családokat a rendelésre visszahívjuk vagy telefonos konzultációt folytatunk. Kiemelt jelentősége van a megfelelő kapcsolattartásnak, ezért e-mailben is elérhetők vagyunk.

A gondozás hossza egyén és betegség függő. Amennyiben a beteg meggyógyul a megfelelő terápiás módosításokat követően már nem lesz szükség kontrollra. Ellenben életen át tartó betegségeknél, mint a cöliakia vagy a gyulladásos bélbetegségek hosszú távú gondozásba vétel és kontroll vizsgálatok szükségesek. Amint a beteg betöltötte 18. életévét, átadjuk őket felnőtt gondozásba. 

 

 

További híreink

Hova menjen, kihez forduljon? Betegedukációs plakátkampányt indított az OMSZ
2024. 12. 02.
Hova menjen, kihez forduljon? Betegedukációs plakátkampányt indított az OMSZ
Bővebben »
Pácienseink visszajelzése fontos számunkra!
2024. 11. 12.
Pácienseink visszajelzése fontos számunkra!
Bővebben »
Szent Margit Rendelőintézet © 2024 - Minden jog fenntartva
ikon helyzet hoverikon telefon hover
Akadálymentes
Szöveg növelése
Szöveg csökkentése
Szürkeárnyalatos
Magas kontraszt
Negatív kontraszt
Világos háttér
Linkek aláhúzása
Olvashatóbb betűtípus
Visszaállítás